Layer 1 Layer 1

Alkoholizm-pomoc-leczenie

Alkoholizm a depresja

Picie w dużych ilościach i regularnie wiąże się z depresją

Jeśli pijesz więcej, niż przewidują wytyczne wielu Instytutów zajmujących badających alkoholizm dotyczące picia alkoholu o niskim ryzyku, może to mieć negatywny wpływ na chemię mózgu i prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego. Alkohol spowalnia procesy zachodzące w mózgu i centralnym układzie nerwowym. Choć może początkowo sprawić, że poczujesz się mniej zahamowany - na krótką metę.

Im więcej pijesz, tym większa jest Twoja tolerancja na alkohol, co oznacza, że musisz wypić więcej alkoholu, aby uzyskać to samo uczucie. Jeśli polegasz na alkoholu, aby zamaskować uczucie depresji, możesz się od niego uzależnić, co grozi uzależnieniem od alkoholu. Dla niektórych osób alkohol może być również czynnikiem wyzwalającym myśli samobójcze.

Depresja i upijanie sięDepresja a alkohol

Badania wykazały, że osoby pijące w dużych ilościach częściej mają objawy depresji, przy czym najbardziej zagrożone są osoby, które regularnie zgłaszały kaca. Ponadto picie w dużych ilościach (ponad osiem jednostek alkoholu podczas jednej sesji w przypadku mężczyzn lub sześć w przypadku kobiet) zwiększa ryzyko wypadków i urazów, a także może powodować inne poważne problemy zdrowotne, takie jak zatrucie alkoholem.

Łagodzenie depresji związanej z piciem

Dobra wiadomość jest taka, że ograniczenie lub zaprzestanie picia może poprawić nastrój i zdrowie psychiczne. W rzeczywistości osoby cierpiące na depresję często stwierdzają, że całkowite wycięcie alkoholu na zaledwie cztery tygodnie powoduje wyraźną różnicę w tym, jak się czują. Ważne jest, aby utrzymać to również w dłuższej perspektywie - ponieważ picie i depresja są powiązane, powrót do picia wysokiego ryzyka może przywrócić objawy.   

Terapia alkoholowa zaleca, aby w przypadku osób, które potrzebują pomocy zarówno w związku z piciem, jak i depresją, najlepiej najpierw zająć się alkoholem, a dopiero potem depresją, jeśli ta nie ustąpiła po kilku tygodniach.

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.