Layer 1 Layer 1

Alkoholizm-pomoc-leczenie

Dorosłe dzieci alkoholików

Kiedy dziecko ma rodzica alkoholika, musi przemierzać emocjonalną sieć uzależnienia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Widzą zaniedbania i nadużycia, nawet jeśli nie potrafią ich nazwać. Czują nieobecność lub niekonsekwencję rodzica i często obwiniają się - dzieci wierzą, że są w jakiś sposób odpowiedzialne za swoją dysfunkcyjną rodzinę, i internalizują chaos wokół nich i mają nadzieję, że utrzymają wszystko na powierzchni.

Dzieci alkoholików w końcu dorosną, ale trauma może utrzymywać się przez lata. Dorosłe dzieci alkoholików mogą odczuwać strach, niepokój, złość i nienawiść do samego siebie, które pochodzą z dzieciństwa. Mogą zauważyć, że stare mechanizmy radzenia sobie i zachowania wyciekają w dorosłym życiu - zadowalanie się ludźmi, kontrolowanie zachowań, szukanie aprobaty lub osądzanie siebie i innych.

Tak więc w odpowiedzi na pytanie "Co to znaczy być dorosłym dzieckiem alkoholika?" oznacza to, że osoba otrzymała emocjonalne pole minowe do poruszania się w dzieciństwie i nauczyła się pewnych technik przetrwania, które muszą być oduczone w dorosłym życiu.

Jak uzyskać wsparcie

Dorosłe dzieci alkoholików

Radzenie sobie z trwałymi skutkami nadużywania alkoholu przez rodziców może być trudne, ale nie trzeba tego robić samemu. Eksperci zdecydowanie zalecają pracę z terapeutą, szczególnie takim, który specjalizuje się w traumie lub zaburzeniach związanych z używaniem substancji. Leczenie uzależnień Kraków może pomóc ci połączyć głęboko zakorzenione lęki i rany pochodzące z dzieciństwa z zachowaniami, reakcjami i wzorcami pojawiającymi się w twoim dorosłym życiu.

Terapia indywidualna jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia nowego życia. Rodzaj terapii może zależeć od kwestii, które najbardziej Cię interesują. Twój terapeuta może pomóc Ci określić podejście do terapii, które najlepiej pasuje do Twoich unikalnych potrzeb i obaw.

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.