Layer 1 Layer 1

Alkoholizm-pomoc-leczenie

Drgawki alkoholowe

Napady drgawek mogą być poważnym i zagrażającym życiu powikłaniem odstawienia alkoholu. Występują u około 5% osób odstawiających alkohol. Chociaż okazjonalne wypicie drinka zwykle nie zwiększa ryzyka wystąpienia drgawek, osoby pijące dużo mogą mieć zwiększone ryzyko, zwłaszcza gdy nagle przestają pić.

Jeśli Ty lub ktoś, na kim Ci zależy, nadużywa alkoholu, możesz być zaniepokojony negatywnymi konsekwencjami zbyt częstego picia. Poniżej dowiesz się więcej o napadach drgawek alkoholowych, jak mogą być powiązane z używaniem alkoholu, nadużywaniem i alkoholizmem, a także jak rozpoznać, czy Ty lub ktoś, kogo kochasz, może być uzależniony od alkoholu.

Czym są drgawki alkoholowe?Drgawki alkoholowe

Drgawki alkoholowe są rodzajem zaburzeń w mózgu, które mogą powodować różne łagodne lub ciężkie objawy; w zależności od rodzaju napadu, mogą one trwać od kilku sekund do kilku minut. Chociaż większość ludzi kojarzy napady z drgawkami (co oznacza szybkie i niekontrolowane wstrząsy ciała), nie wszystkie napady powodują ten objaw. Dwa główne rodzaje napadów to:

  • Napady uogólnione:

Te rodzaje napadów wpływają na wszystkie obszary mózgu i obejmują napady nieobecności, które powodują objawy takie jak wpatrywanie się w przestrzeń lub szybkie mruganie, oraz napady, które powodują drgawki, utratę przytomności, upadek na ziemię z powodu skurczów mięśni, a u niektórych osób krzyk lub utratę kontroli nad pęcherzem. Pierwszy typ opadów jest najczęstszym typem napadów występujących z powodu odstawienia alkoholu.

  • Napady ogniskowe:

Znane również jako napady częściowe, wpływają one na jedną stronę mózgu. Występują w wyniku urazu lub jakiegokolwiek rodzaju ogniskowego (czyli występującego w jednym regionie mózgu) urazu, który pozostawia blizny, takiego jak udar lub zapalenie opon mózgowych, i powodują łagodne lub ciężkie objawy, takie jak drgawki, zmiany w odczuciach (takich jak zapach lub smak), dezorientację lub brak reakcji. Napady ogniskowe mogą czasami przekształcić się w napady uogólnione.

Czy alkohol może wywołać napad?

Długotrwałe nadużywanie alkoholu i picie w dużych ilościach przez miesiące lub lata wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia napadów. Małe ilości alkoholu zazwyczaj, nie powodują napadów. Za duże spożycie alkoholu uważa się wypicie więcej niż 5 drinków przez mężczyzn i więcej niż 4 drinki przez kobiety w ciągu 2 godzin.

Stan zwany stanem padaczkowym występuje w około 10% napadów z odstawienia alkoholu. Jest to stan, który może wystąpić, gdy napady występują blisko siebie przez kilka minut.

Badania dotyczące alkoholu i drgawek przyniosły mieszane rezultaty, chociaż naukowcom udało się zidentyfikować pewne solidne czynniki ryzyka. Udokumentowano, że wystąpienie drgawek podczas odstawienia alkoholu zwiększa ciężkość kolejnego odstawienia alkoholu, a także prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego drgawek lub przejścia odstawienia w delirium tremens.

Delirium tremens objawy

Delirium tremens to ciężka postać odstawienia alkoholu. Polega na nagłych i ciężkich zmianach psychicznych lub układu nerwowego.

Sprawdź również naszą ofertę detoksu alkoholowego Kraków.

Symptomy

Objawy najczęściej występują w ciągu 48 do 96 godzin od ostatniego wypicia. Mogą jednak wystąpić po 7-10 dniach od ostatniego picia.

Objawy mogą się szybko pogorszyć i mogą obejmować:

  • Pobudzenie, drażliwość
  • Drżenie ciała
  • Zmiany w funkcjonowaniu umysłowym
  • Głęboki sen, który trwa przez dzień lub dłużej
  • Nagłą, ciężką dezorientację
  • Halucynacje (widzenie lub odczuwanie rzeczy, których tak naprawdę nie ma)

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.