Layer 1 Layer 1

Alkoholizm-pomoc-leczenie

Zespół Otella - paranoja alkoholowa

Nie jest tajemnicą, że etanol to substancja psychoaktywna. Toksycznie wpływa na układ nerwowy i mózg, a co za tym idzie, na sposób postrzegania rzeczywistości przez osobę chorą. Może się to uwidocznić w sposób drastyczny ujawnić w relacji kobiety i mężczyzny, kiedy jedno z nich uzależni się od alkoholu.

W tym artykule poświęcimy uwagę zespołowi Otella zwanemu również paranoją alkoholową. Na to zaburzenie chorują najczęściej uzależnieni mężczyźni, u których pojawiają się silne urojenia niewierności partnerki. Mimo iż rzeczywistość przeczy podejrzeniom alkoholika, żaden racjonalny argument do niego nie przemawia. Dlaczego tak się dzieje? Na czym dokładnie polega syndrom Otella?

Przyczyny choroby Otella

Za główną przyczynę zespołu Otella uznaje się alkoholizm, choć warto zaznaczyć, że nie każdy mężczyzna nadużywający napojów procentowych zapadnie na to schorzenie. Podobnie też nie każda osoba zmagająca się z alkoholizmem zapadnie na depresję alkoholową. Niewątpliwie jednak regularne przyjmowanie etanolu zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób psychicznych, w tym również syndromu Otella.

Czy zdarzają się jednak przypadki zespół otella bez alkoholu? Tak, ale dużo rzadziej. Dotyczą one np. seniorów ze zdiagnozowanymi psychozami starczymi lub osób z osobowością psychopatyczną.

Jak rozpoznać zespół Otella?

Podejrzewasz u bliskiej osoby objawy zespołu Otella? Jak rozpoznać tę chorobę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Wczesne rozpoznanie symptomów choroby Otella jest ważne, ponieważ objawy mogą być poważne i zagrażać życiu żony lub partnerki chorego. Alkoholik może stać się agresywny, a nawet próbować zabić współmałżonka.

zespół otella paranoja alkoholowa

Do głównych objawów zespołu Otella zaliczamy m.in.:

  • uleganie złudzeniom zdrady,
  • brak krytycznej oceny własnego zachowania,
  • silna potrzeba znalezienia dowodów niewierności,
  • agresja werbalna i fizyczna,
  • naciskanie na ukochaną osobę, by przyznała się do winy,
  • ciągłe śledzenie drugiej osoby,
  • przeszukiwanie rzeczy osobistych.

Jak leczyć zespół Otella?

Ponieważ zespół Otella jest zaburzeniem psychotycznym wywołanym chorobą alkoholową, do jego leczenia należy podejść dwutorowo.

  1. Natychmiast rozpocząć terapię uzależnień, której celem jest doprowadzenie do trwałej abstynencji.
  2. Wdrożyć farmakoterapię pod kontrolą psychiatry oraz regularne spotkania z psychoterapeutą.

Nawet po zakończeniu odwyku alkoholowego pacjent powinien przyjmować leki przeciwpsychotyczne oraz kontynuować spotkania z psychologiem. Zwiększy to szansę na wyciszenie objawów paranoi alkoholowej oraz zapobiegnie jej nawrotom.

Napisz do nas

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz, odpowiadamy w ciągu 24h.